تبلیغات
M.A.Z - برنامه پاك‌سازی بدن در سیزده روز عید 94
M.A.Z
پاك‌سازی  بدن  در سیزده روز


بهار فصل اعتدال است؛ اعتدالی كه از همان روزهای اول آمدنش با بدون حساب و كتاب غذا خوردن، لباس پوشیدن و وقت گذراندن آن را به هم می‌ریزیم. بدنی كه در زمستان چاره‌ای جز گرفتن كالری بیشتر و انباشته كردن سموم در خود را نداشته، باید در بهار طبیعت خودش را از آلودگی‌ها خالی كند اما ظرف‌های آجیل و شیرینی عید نمی‌گذارند و لباس‌های ساتنی كه قرار است آراسته‌ترمان كند هم كار را برایش سخت‌تر می‌كند.

گرچه تعطیلی می‌تواند بهترین فرصت برای رعایت یك رژیم سم‌زدا را برای شما مهیا کند اما اگر حواس‌تان به آنچه در ‌مهمانی‌های نوروزی می‌گذرد، نباشد، همه برنامه‌ریزی‌ها برای پاكسازی بدن‌تان هدر می‌رود. شاید اگر به جای اینكه همه سنگ‌ها را با هم ‌بردارید و كار را برای خودتان سخت كنید، تصمیم بگیرید در هر روز از تعطیلات نوروزی یك قانون سم‌زدایی را رعایت كنید و تا پایان تعطیلات به آن پایبند باشید، كار برای‌تان آسان‌تر شود پس وقت را هدر ندهید و از همان روز اول سال برای ساختن بدنی پاك قدم ‌بردارید.با غذای آماده خداحافظی کنید

وقت نداشتن را بهانه نكنید. نیازی نیست هر وعده خورش قورمه‌سبزی درست كنید؛ همان املت یا كوكوی سبزی هم می‌تواند یك وعده غذایی كامل به شمار بیاید و درست كردنش هم زحمتی ندارد. مهم این است كه سراغ كنسرو، فست‌فود و مواد غذایی كه با كمك نگهدارنده‌ها سر پا مانده‌اند، نروید. اگر جدی هستید و واقعا تصمیم گرفته‌اید بدن‌تان را پاكسازی كنید، حداقل در این 13 روز قید خوردن كنسرو را بزنید و سراغ سوسیس و كالباس هم نروید. به شما توصیه می‌كنیم تا آنجا كه می‌توانید مواد غذایی را كه نگه‌دارنده‌های صنعتی دارند در این مدت استفاده نكنید؛ برای مثال حتی به جای رب گوجه‌فرنگی صنعتی، خودتان با گوجه تازه رب درست كنید.

روز اول

آب و لیمو بخورید

اولین قدمی كه برای پاكسازی بدن‌تان در این فصل می‌توانید بردارید، اضافه كردن آبلیموی تازه به لیوان آبی است كه قرار است صبح‌ها بنوشید. آبلیموهای شیشه‌ای فایده‌ای ندارند فقط لیموی تازه است كه می‌تواند چنین اثر معجزه‌آسایی را در پاكسازی بدن‌تان داشته باشد. با كمك چند قطره لیمویی كه در لیوان آب می‌چكانید، می‌توانید به دفع سموم بدن‌تان و حذف چربی‌های اضافه بدن خود كمك كنید.

روز دوم

روزه بگیرید

پیشنهاد عجیبی به نظر می‌رسد؟ روزه بودن در روزهای اول سال؟ طاقتش را دارید؟ اگر دارید همین امروز شروع كنید و با گرفتن یك روزه مستحبی هم ثواب كنید و هم به بدن‌تان برای دفع كردن سم‌هایش شوك دهید. بعد از زمستانی كه خودتان را با انواع غذاهای پركالری سیر كرده‌اید به چنین فرصتی برای استراحت دادن به بدن‌تان نیاز دارید اما اگر شرایط روزه گرفتن را ندارید، می‌توانید حداقل یك روز هم كه شده با گوشت قرمز خداحافظی كنید و از صبح تا شب را با غذاهای مایع، آب فراوان و سبزیجات برگ سبز بگذرانید. باور كنید بدن‌تان به یك روز كم‌كالری برای شروع سال تازه نیاز دارد.

روز سوم

به خورشید سلام كنید

تنفس عمیق به بدن‌تان این توان را می‌دهد تا با كمك راه‌های دیگری كه در ادامه این مطلب می‌آوریم، راحت‌تر و سریع‌تر خود را پاكسازی كند. اولین قدم برای رسیدن به چنین هدفی، تنفس درست است. شما بیشتر از هركسی می‌توانید به خود راه و رسم درست نفس كشیدن را بیاموزید.

قانون پیچیده‌ای ندارد؛ دم كامل و بازدم كامل بدون آنكه هر چند ثانیه یك‌بار نفس‌تان را در سینه‌تان حبس كنید. خود شمایید كه باید در تمام روز شاهد نفس كشیدن خود باشید و اجازه ندهید كه قانون گفته شده فراموش شود اما گذشته از درست نفس كشیدن در تمام روز، بعد از بیداری بیشتر از هر زمانی به تنفس عمیق و صحیح نیاز دارید. پس با تمركز روی پاهای‌تان بایستید، سرتان را كمی بالا بگیرید و 10 بار دم و بازدم عمیق انجام دهید.

روز چهارم

كتان بپوشید

فصل بهار فصل پوشیدن لباس‌های كتانی و الیاف طبیعی است. تی‌شرت‌های عرق‌گیری كه از الیاف مصنوعی ساخته شده‌اند را كنار بگذارید و حتی در تمرین‌های ورزشی‌تان از گزینه‌های سالم‌تر استفاده كنید. خوشبختانه این روزها بازار تولید لباس‌هایی كه از الیاف طبیعی ساخته شده‌اند هم داغ است و می‌توانید متناسب با جیب و سلیقه‌تان، گزینه‌ای را برای سالم لباس پوشیدن در فصل بهار انتخاب كنید. با پوشیدن لباس‌هایی كه هم شما را در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌كنند و هم هوا به‌راحتی در آنها جریان پیدا می‌كند به بدن‌تان اجازه می‌دهید كه نفس بكشد و برای پاكسازی بهاری آماده‌تر شود.

روز پنجم

بهاری بنوشید

نوشیدن عرقیات به پاكسازی بدن شما كمك می‌كند به شرط آنكه نوشیدنی‌تان را متناسب با فصلی كه در آن قرار دارید و شرایط بدنی‌تان انتخاب كنید. اگر گرم‌مزاج هستید و همیشه احساس‌گرگرفتگی دارید، می‌توانید سراغ عرق كاسنی بروید. این عرق باعث می‌شود كه كبدتان بهتر كار كند و سموم به‌راحتی از بدن‌تان بیرون بروند. گرم‌مزاج‌هایی كه به كاسنی روی می‌آورند، آرامش‌شان بیشتر و احساس‌گرگرفتگی‌شان كم می‌شود و با دفع سموم از طریق كبدشان، احساس آرامش جسمی و روانی بیشتری می‌كنند.

روز ششم

آش آلو بخورید

آش شله‌قلمكار دوست دارید و در برابر‌ آش رشته نمی‌توانید مقاومت كنید؟ پیشنهاد می‌كنیم حالا كه به فكر پاكسازی بدن‌تان افتاده‌اید، این آش‌های سنگین، پركالری و نفخ‌آور را فراموش كنید و سراغ یك گزینه ملین برای بیرون راندن آلودگی‌های انباشته شده در بدن‌تان بروید. ‌آش آلو یكی از بهترین گزینه‌ها برای رسیدن به چنین هدفی است. پس از عبور كردن از فصل سرما، شما به چنین پاكسازی نیاز دارید و اگر بتوانید سیستم دفع بدن‌تان را رو به راه كنید در مسیر پاكسازی بهاری بدن‌تان موفق‌تر خواهید بود.

روز هفتم

رستوران هندی نروید

غذاهای تند، واقعا آتش به جان‌تان می‌اندازند و حتی خوردن عرق كاسنی و سكنجبین هم نمی‌تواند مانعی كه فلفل و ادویه‌های تند برای سم‌زدایی ایجاد می‌كنند را از سر راه بردارد. به همین دلیل توصیه می‌كنیم تا اطلاع ثانوی، فلفل قرمز را فراموش كنید و خیال رفتن به رستوران‌های هندی كه ستون اصلی غذاهای‌شان ادویه‌های تند است را از سرتان بیرون كنید. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد كه از میان همه ادویه‌ها، كاری یكی از گزینه‌هایی است كه می‌تواند در روزهای پاكسازی بدن همراه شما باشد. شاید هم به همین دلیل و برای خنثی كردن اثر ادویه‌های تند است كه هندی‌های فلفل‌دوست، این ادویه را به عنوان چاشنی همیشگی غذاهای‌شان انتخاب می‌كنند.

روز هشتم

ماساژ بگیرید

هدیه خریدن برای بسیاری از مردها سخت‌ترین كار است اما اگر در این روزهای آخر سال همسرتان به فكر خرید عیدی برای شماست به او در انتخاب گزینه مناسب كمك كنید. بلیت یك جلسه ماساژ، هم می‌تواند انتخاب آسان و كم‌هزینه‌ای برای مرد خانواده باشد و هم یك برگ برنده كه به شما در پاكسازی بدن‌تان كمك می‌كند. تنها خوردن مواد غذایی نیست كه باعث می‌شود سموم از بدن‌تان بیرون برود بلكه درست جریان پیدا كردن خون در بدن و آرام شدنش هم به بیرن رفتن سم‌های انباشته شده در جای‌جای‌ بدن‌تان كمك می‌كند؛ یك ماساژ خوب و اصولی هم حال‌تان را بهتر می‌كند، هم جریان خون را در بدن‌تان بهبود می‌بخشد و هم سیستم دفع بدن‌تان را برای خارج كردن سموم آماده می‌كند.

پاك‌سازی  بدن  در سیزده روز

روز نهم

كاهو سكنجبین بخورید

شربت سكنجبین كه همان «سركه و انگبین» قدیمی‌هاست، یكی از بهترین نوشیدنی‌های بهاری برای پاكسازی بدن است. همانقدر كه عرق كاسنی به شما برای كاهش تلخی‌های‌تان كمك می‌كند، سكنجبین هم می‌تواند در بیشتر شدن آرامش‌تان و سر و سامان گرفتن وضع بدن‌تان راهگشا باشد. برای درست كردن این شربت حتما نباید سركه و عسل در اختیار داشته باشید. شما می‌توانید از تركیب هر ماده ترش و شیرینی برای ساختن این نوشیدنی استفاده كنید. آبلیمو و عسل یكی از بهترین جایگزین‌هایی است كه می‌توانیم به شما معرفی كنیم. اما اگر قصد دارید سكنجبین را همراه كاهو بخورید تا با یك تیر دونشان بزنید و سبزیجات پاكسازی‌كننده را هم به برنامه غذایی روزانه‌تان بیاورید، بهتر است سراغ همان طعم قدیمی بروید و با سركه و شكر معجون‌تان را بسازید.

روز دهم

پسته و گردو نخورید

غذاها و خوراكی‌هایی كه طبع گرم دارند به بدن‌تان اجازه نمی‌دهند كه از این برنامه سم‌زدایی بیشترین تاثیر را بگیرد. به همین دلیل در دید و بازدیدهای نوروزی باید حواس‌تان به ظرف آجیل روی میز باشد و اگر هم قصد خوردن چند دانه آجیل را دارید به جای خوردن گردو كه به‌شدت طبعش گرم است، سراغ بادامی كه طبع معتدل دارد بروید و حتی در خوردن همان هم زیاده‌روی نكنید.

روز یازدهم

شیرینی ممنوع!

گرچه شما می‌توانید در میان آجیل‌ها بادام قابل خوردن در روزهای سم‌زدایی را پیدا كنید اما وقتی پای شیرینی به میان می‌آید، نمی‌توانیم مورد استثنایی را برای‌تان مثال بزنیم و چاره‌ای جز ممنوع كردن شیرینی‌جات در روزهای سم‌زدایی بدن را نداریم. شما نه‌تنها در این روزها باید قید شیرینی خوردن را بزنید بلكه باید دور قند و شكر را هم خط بكشید.

شیرین‌كننده‌های طبیعی، خرما، عسل و مواردی از این دست می‌توانند مانع افت قند خون شمایی كه تجربه دوری از شیرینی‌ها را ندارید، شوند. گذشته از این، میوه خوردن هم در این روزها كه اجازه لب زدن به شیرینی را ندارید، می‌تواند عصای دست‌تان شود اما مهم این است كه بتوانید قید نان خامه‌ای را بزنید و سراغ نان مربایی كه شیرینی ثابت روزهای سال نوست هم نروید.

روز دوازدهم

پوست‌تان را شانه كنید

برس‌های بزرگ مخصوص حمام را دیده‌اید؟ حتما در اولین فرصت یكی از آنها را بخرید و تا زمانی كه چنین برسی را تهیه می‌كنید، از همان كیسه‌های سنتی برای پاكسازی پوست‌تان كمك بگیرید. پوست یكی از مهم‌ترین ارگان‌های بدن است كه همیشه به پاكسازی نیاز دارد. بهترین راه برای پاكسازی‌ پوست این است كه پیش از خیس كردن بدن در حمام، برس‌های مخصوص شست‌وشو یا كیسه حمام را به آرامی روی سطح همه پوست‌تان بكشید. این لایه‌برداری سطحی به پوست شما مجال تنفس می‌دهد و بدن‌تان را زنده و شاداب می‌كند اما یادتان باشد زمان انجام این پاكسازی، پیش از خیس شدن پوست است.

روز سیزدهم

در پیش‌دستی غذا بخورید

زیاد غذا خوردن و پرخوری می‌تواند تمام تلاش‌های شما را هدر دهد و مانع كارساز شدن برنامه سم‌زدایی‌تان شود. به همین دلیل به شما تاكید می‌كنیم كه حداقل در این 13 روزی كه قرار است بدن‌تان را سم‌زدایی كنید، مراقب میزان غذایی كه می‌خورید باشید و حتی یك وعده را هم با بی‌خیالی معده‌تان را پر نكنید.

شاید بهترین راه این باشد كه به جای بشقاب‌های بزرگ در پیش‌دستی غذا بكشید تا فارغ از شمردن تعداد لقمه‌ها و قاشق‌هایی كه به دهان می‌برید، آگاهانه از همان اول بنا را بر كم و سبك غذا خوردن بگذارید. باز هم تاكید می‌كنیم خوردن غذاهای سنگین یا مواد غذایی كه دفع‌شان سخت است می‌تواند برنامه‌ریزی‌تان را به باد دهد.

به رژیم‌تان اینها را اضافه كنید

فصل بهار فصل سبزیجات و میوه‌های پاكسازی‌كننده است؛ این فصل را از دست ندهید و هر روز قبل از به خانه آمدن، سری به میوه فروشی محله‌تان بزنید و داروهای طبیعی که می‌توانند بدن‌تان را پاکسازی کنند را با خود به خانه بیاورید.

به آووكادو سلام كنید

حالا كه عصاره سلامتی در میوه‌فروشی‌ها پیدا می‌شود، وقت را هدر ندهید و هر روز كه به خانه می‌آیید، یك عدد آووكادو هم با خود بیاورید.

مهم نیست كه این میوه زندگی‌بخش و جوان‌كننده را چطور مصرف می‌كنید؛ می‌شكافیدش و روی آن لیمو می‌ریزید یا اینكه اسموتی آووكادو درست می‌كنید و آن را سر می‌كشید؟ آووكادو را به هر طریق كه مصرف كنید، می‌توانید از خدمتی كه به سلامت‌تان می‌كند بهره‌مند شوید و با كمك این میوه فصل، یك قدم دیگر برای پاكسازی بدن‌تان‌ بردارید. اضافه كردن سبزیجات سالم، اصل مهمی در پاكسازی طبیعی بدن است. گذشته از آووكادو، شما باید انواع كلم را هم به یخچال‌تان راه دهید و سراغ كاهو، اسفناج، كرفس و دیگر سبزیجات برگ سبز بروید. همه این سبزیجات را دوست ندارید؟ اشكالی ندارد! به خودتان قول دهید كه تا پایان تعطیلات هر روز با یك سبزی زندگی‌بخش آشتی كنید.

انواع توت را به خانه بیاورید

توت‌فرنگی، توت سیاه یا سفید؛ فرقی نمی‌كند. شما برای پاكسازی بدن‌تان می‌توانید از انواع توت كمك بگیرید. این میوه‌ خوشمزه كه كلروفیل فراوانی در خود دارد به بدن شما برای دفع مواد سمی و آسیب‌زننده كمك می‌كند. خوردن توت به‌تنهایی لذت‌بخش است اما اگر می‌خواهید این عیش را تمام كنید، با كمك توت‌های مختلف اسموتی درست كنید و هر روزتان را با یك لیوان خوش‌رنگ از اسموتی كه با توت‌های مختلف تهیه كرده‌اید، بگذرانید. اگر در این میان توت‌هایی که رنگ تیره‌تری دارند را انتخاب کنید، گذشته از پاکسازی بدن‌تان، یک میوه ضد سرطان را هم به رژیم‌تان اضافه کرده اید و از خواص آنتی‌اکسیدانی‌اش بهره برده‌اید.

منبع : مجله سیب سبز
نوع مطلب : دانستنیها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد علی زرگر
نظرسنجی
نظر شما کاربر گرامی راجع به وبلاگ ما چیست ؟
نظر شما کاربر گرامی راجع به وبلاگ ما چیست ؟
M.A.Z جستجو در

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دعای فرج مهدی سماواتی : مرگ داعش با صدای حامد محضرنیا :

::
چشم امید با صدای علی فانی:

::
چشم امید2 با صدای علی فانی :

::
تو ای عشق و ای تمام وجودم با صدای علی فانی :

                    
 
 
تحلیل آمار سایت و وبلاگ